Georg-August University School of Science (GAUSS)

Student representatives

All GAUSS programs have their own student representatives who are annually electing the representative and his/her deputy off all GAUSS doctoral students. This GAUSS student representative is a member of the GAUSS board attending the board meetings.


Tomasek
GAUSS representative
Jan Tomasek (since May 2017)
Geoscience Center, Department of Structural Geology and Geodynamics
Goldschmidtstr. 3
37077 Göttingen
Tel: +49 (0) 551 39-29395
jan.tomasek@uni-goettingen.de

Schmidt
GAUSS deputy representative
Geske Schmidt (since Sept 2018)
University Medical Center Göttingen
Klinik für Gastroenterologie und Endokrinologie
Robert-Koch-Str. 40
37075 Göttingen
Tel: +49 551 39-9732
geske.schmidt@med.uni-goettingen.de

Program representatives

Program

Student representative

Mathematics (SMS) Laura Fee Schneider, Miguel Del Alamo
Computer Science (PCS) Arne Bochem
Environmental Informatics (PEI) Arne Bochem

Physics Tobias Meyer

Chemistry Timo Schillmöller
Catalysis for Sustainable Synthesis (CaSuS) Jannik Wagner
Metal Sites in Biomolecules (BioMetals) Christine Schiewer

Geoscience / Geography Jan Tomasek

Biology Christopher Pohr, Dirk Berkelmann
Biological Diversity and Ecology (BioDiv) -
Behavior and Cognition (BeCog) Franziska Brugger

GGNB representatives Katharina Vollheyde, Jason Khadka
Biomolecules: Structure- Function-Dynamics Elisa Kolander, Marco Dombrowski
Emerging Infectious Diseases Anna Großkopf
Genes and Development Felix Kaufholz, Dominik Botermann
Genome Science Wanwan Ge, Christian Roth
Microbiology and Biochemistry Larissa Krüger, Jasmin Gömann
Molecular Biology Franziska Kretzschmar, Claudia Schmidt
Molecular Biology of Cells Mohamed Hamed, Sabine Rebs
Molecular Medicine Geske Schmidt, Eric Buchholz
Molecular Physiology of the Brain Sofia Elizarova, Karina Joppe
Neurosciences Helena Olsthoorn, Albert Lehr
Physics of Biological and Complex Systems Arindam Ghosh, Mirna Kramar
Plant Responses to Eliminate Critical
Threats (PRoTECT)
Dmitrij Rekhter
Sensory and Motor Neuroscience Anouk Meeuwissen, Andreia Cepeda
Systems Neuroscience Benedict Wild, Inka Busack
Theoretical and Computational Neuroscience Nicolas Lenner, Hao Guo

Molecular Sciences and Biotechnology of
Crops and Trees (BIONUTZ)
Lisa Kins